API Nedir?

16-06-2022 19:45    15

API, iki uygulamanın birbiriyle diyalog kurmasına olanak tanıyan bir yazılım aracı olan Uygulama Programlama Arayüzü’nün kısaltılmış halidir. WhatsApp gibi bir telefon uygulamasını her kullandığınızda, her anlık mesaj gönderdiğinizde veya telefonunuzda hava durumunu her kontrol ettiğinizde bir API kullanmış oluyorsunuz.

API Nasıl kullanılır?

Cep telefonunuzdaki bir uygulamayı kullandığınızda, uygulama internete bağlanır ve verileri herhangi bir sunucuya iletir. Ardından sunucu bu verileri alır, yorumlar, gerekli eylemleri sağlar ve telefonunuza geri iletir. Sonrasında uygulama bu verileri yorumlar ve istediğiniz bilgiyi okunabilir şekilde size sunar işte API budur. Bunların hepsi API aracılığı ile sağlanır.


Bunu daha iyi açıklık getirelim:
Restorandaki bir masada, sipariş verebileceğiniz bir menüyle oturduğunuzu düşünün. Mutfak, siparişinizi hazırlayacak “sistem”in bir parçasıdır. Eksikliğe neden olan şey , vermiş olduğunuz siparişi mutfağa iletecek ve siparişinizi geri masanıza teslim edecek kritik bir bağlantıdır. İşte API ya da garson burada bağlantıya dahil olur. API veya garson siparişinizi alan ve mutfağa ( sisteme ) neler yapacağını söyleyen bir parçadır. Ardından garson cevabı size geri iletir; bu örnekte cevap, vermiş olduğunuz siparişte yiyecek ve içecekleriniz oluyor.

İşte yaşamımızdan bir API örneği:
Çevrimiçi uçuş arama sürecine hakimsinizdir. Yapmış olduğumuz restoran örneğinde ki gibi uçuş arama sürecinde farklı şehirler, gidiş ve dönüş tarihleri ve daha birçok seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenek imkanı vardır. Bir havayolu web sitesinde rezervasyon yapıcağınız  bir uçuşu hayal edin. Gideceğiniz bir şehri ve tarihi, dönüş yapacağınız şehri ve tarihi, kabin sınıfını ve diğer seçenekleri seçiyorsunuz. Rezervasyonunuzu yaptırmak için, havayolunun web sitesi ile iletişime girerek veritabanlarına ulaşabilir ve seçmiş olduğunuz tarihteki koltukların müsait olup olmadığını maliyetlerin neler olabileceğini öğrenebilirsiniz. Ancak, peki ya bilgiye doğrudan erişimi olan bir kanal havayolu şirketinin web sitesine erişmeyip, bir dizi havayolu veritabanından bilgi alan Skyscanner veya Expedia gibi çevrimiçi bir uçuş hizmeti kullanıyorsanız neler olur? Bu sebeple; seyahat servisi, havayolunun API’siyle iletişime girer. API, siparişinize yardımcı olan garsonunuz gibi, uçuş yapacağınız şirketin veritabanından koltuk rezervasyonu, bagaj seçenekleri ve daha fazlasıyla ilgili bilgi sahibi olmak için çevrimiçi uçuş hizmeti ile iletişime geçilebilecek bir arayüzdür.

API sonrasında bu havayolunun cevabınıza verdiği yanıtı alır ve çevrimiçi uçuş hizmetine geri iletir; ardından bu site de size en güncel ve ilgili bilgileri gösterir.

API’nin Bir Başka Sağladığı Özellik İse Güvenlik Katmanıdır

Kullandığınız Cihazın (Bilgisayar, telefon veya tablet) verilerinin kesinlikle sunucuya tam olarak paylaşımı sağlanmaz ve aynı zamanda sunucu da hiçbir zaman cihazınıza tam olarak paylaşımları savunmasız değildir. Bu nedenle. ikisi de küçük veri iletişim kurar ve yalnızca gerekli olanı paylaşır.

Günümüzde API’ler, çok fazla işletmeye sahip olduğu için çok fazla önem kazanmaktadır.Çok fazla bir bölüm oluşturduklarından dolayı çok değerlidir. Google, eBay, Salesforce, Amazon ve Expedia gibi büyük şirketler, API'lerinden para kazanan şirketlerden sadece birkaç tanesidir. “API ekonomisi”nin ifade ettiği şey ise bu API pazarıdır.


Etiketler: